خبر وایرال؛ و واکنش هوشمندانه وکیل در فضای آنلاین

این روز ها تقریبا همه می خواهند وایرال شوند اما هیچکسی نمی داند چطور؟

در روز های گذشته خبری در رابطه با زن ورزشکار به نام سمیرا زرگری، مربی اسکی زنان، در فضای مجازی پخش شد. به طوری که تقریبا غیرممکن بود وکیلی در فضای مجازی این خبر را نشنیده باشد.

اما وکلا آنقدری هوشمند نبودند که از این فرصت استفاده ی واقعی را ببرند.

هیچ علاقه و دیدگاهی نسبت به حواشی این ماجرا ندارم. فقط قرار است کمی به لحاظ علمی این موضوع را در بحث وایرال مارکتینگ باز کنیم.

این خبر در رسانه های خارجی مثل منوتو و بی بی سی گزارش شد.

اما یک وکیل نهایت توانست با این خبر در میان خانواده، دوستان و همکارانش حرفی برای گفتن داشته باشد.

البته نفوذ کردن این خبر در میان وکلا خودش یک اتفاق مثبت است تا دست به دست هم دهند تا چنین قانون نا عادلانه ای نسبت به زنان برداشته شود. اکثر واکنش دهندگان به این موضوع، خانم ها بودند چون طبیعتا از این اتفاق خشمگین بودند و همین احساس خشم موجب وایرال شدن این خبر در میان وکلا شد.

البته این سطح از وایرال شدن چیز عجیبی نیست و زیاد اتفاق می افتد اما چطور یک محتوا یا خبر در سطوح گسترده تری از جامعه نفوذ می کند؟

از آنجایی اکثر واکنش دهندگان به این خبر، خانم ها بودند، یک خانم وکیل را تصور می کنیم که با شنیدن این خبر، استوری یا پستی در صفحه اینستاگرامش منتشر می کند و خشم و ناراحتی اش رو بروز می دهد و نسبت به این قانون اعتراض می کند. در اینجا اگر این وکیل بخواهد در سطح گسترده تری از جامعه دیده شود و بین مردم بیشتر شناخته شود، می توانست با ارتباط با یک اینفلوئنسر در فضای مجازی وارد سطح بزرگ تری شود. به عنوان مثال این وکیل می توانست با ایجاد ارتباط با یک اینفلوئنسر در حوزه ی روان شناسی، خودش را به جامعه ی هدف بزرگ تری بشناساند. این ارتباط می تواند از نوع یک لایو اینستاگرامی با موضوع طلاق و زندگی بعد از طلاق، حقوق زن ها و… انجام شود.

این سطح از وایرال شدن می تواند تا سطوح بسیار بالاتری ادامه پیدا کند به طوری که به گوش رسانه های خارجی مانند منوتو و بی بی سی برسد و حتی می تواند به حدی پیش برود که از خبر اصلی بیشتر وایرال شود.

اساس ماجرا بر سر احساس است. اول اینکه بدانیم دقیقا چه احساسی است که مردم را نسبت به آن ماجرا درگیر می کند و سپس به آن احساس دامن بزنیم. این احساس می تواند عشق، نفرت، خشم و عصبانیت، ترس، شادی، ناراحتی و… باشد.

یک محتوا با اشتراک گذاری به شدت زیاد تبدیل به محتوای وایرال می شود.

طبیعتا هر فرد، محتوایی را به اشتراک می گذارد که با به اشتراک گذاری آن، فرد بهتری میان دیگران دیده شود نه اینکه آن وکیل بیشتر شناخته شود. بنابراین به جای اینکه صرفا خودمان را قوی و روشن فکر نشان دهیم، باید کاری کنیم که مخاطب با به اشتراک گذاری آن محتوا احساس قدرت، باحال بودن، هم درد بودن و… پیدا کند.

و نکته ی دیگر این است که اگر مخاطب احساس کند از او سَر تر هستیم، احتمال به اشتراک گذاری آن به شدت پایین میاید.

دنیای وایرال مارکتینگ، دنیای بزرگی است که برای وایرال شدن یک وکیل نیاز به برنامه و استراتژی دقیق و حساب شده ای است که می تواند آن وکیل را تبدیل به تیتر اول رسانه های بزرگ خبری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *