نیمه ی گمشده ی وکیل در فضای آنلاین

تصور کن یک فرد اسپانیایی زبان با یک فرد انگلیسی زبان وارد مکالمه می شود. این دو نفر به جز زبان مادری شان، زبان دیگری بلد نیستند.

فرد اسپانیایی با کلی سعی و تلاش و ایما و اشاره می خواهد منظورش را به فرد انگلیسی زبان برساند اما نه تنها موفق نمی شود بلکه فرد انگلیسی زبان منظور آن فرد را طور دیگری متوجه می شود که باعث ناراحتی و عصبانیتش می شود.

فرد اسپانیایی زبان با لبخند و مهربانی به فرد انگلیسی زبان نگاه می کند و سعی می کند با ایما و اشاره منظورش را به او برساند. ناگهان فرد انگلیسی زبان از شدت عصبانیت از کوره در می رود و آن فرد اسپانیایی زبان را هل می دهد و سر آن فرد به تیر چراغ برق برخورد می کند. فرد انگلیسی زبان مات و مبهوت به آن فرد نگاه می کند. متوجه می شود که فرد اسپانیایی زبان مرده است.

از شدت ترس و اضطراب خشکش می زند و چند لحظه ی بعد توسط پلیس دستگیر می شود.

 در اداره ی آگاهی، منتظر می نشیند تا از او بازجویی شود.

ناگهان تلفن اداره زنگ می خورد. منشی گوشی را بر می دارد…

به فرد انگلیسی زبان با تعجب و حیرت نگاه می کند.

فرد انگلیسی زبان از شدت ترس می خواهد همین الان به حبس ابد محکوم شود تا خبر بدتری نشنود.

منشی از جایش بلند می شود و درِ گوش همکارانش چیزی می گوید.

ناگهان تمام کارکنان دور هم جمع می شوند و با ابراز ناراحتی به فرد انگلیسی زبان می گویند:

آن فرد، مادرت بود که در کودکی او را گم کرده بودی.

روح این داستان در جنبه های دیگر زندگی مان به چشم می خورد.

اگر یک مترجم در کنار آن دو نفر حضور داشت، نتیجه اش یک اتفاق خارق العاده بود.

اما نبود مترجم باعث چنین اتفاق دردناکی شد. و اگر هم مترجم نابلدی در این میان بود احتمالا افتضاح متفاوت تری به بار می آورد.

یک وکیل سالیان سال درس می خواند و در نهایت مجبور است به زبان حقوقی با مخاطبین اش صحبت کند.

این مسئله را شخصا در گفتگو با وکلا به وضوح احساس کرده ام. هر چقدر سواد و تجربه ی وکیل بالاتر بود، صحبت هایش تخصصی تر بود.

کپی رایتر نقش مترجم و کپی رایتری که مسلط به مهارت های دیجیتال مارکتینگ باشد، نقش ایجنت را برای وکیل در فضای آنلاین بازی می کند که نیازی به پوشیدن کت و شلوار هم ندارد. فقط ذهنی می خواهد تا سیل عظیمی از موکلین ایده آل، وکیل مورد نظر را شکار کنند.

اگر یک وکیل به لحاظ مهارت های حرفه ای مانند مذاکره، ارتباط با موکل و… بسیار قدرتمند باشد، تا زمانی که نتواند موکل و پرونده های ایده آلی داشته باشد، این قدرت واقعا چه کاربردی دارد؟

تقریبا غیرممکن است که وکیلی در دنیا بتواند خودش به تنهایی در فضای آنلاین، پرونده های ایده آل اش را جذب کند جز اینکه از حرفه وکالت انصراف دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *