استراتژی تبلیغ نویسی برای شهر ها و کشور ها؛ باز هم اگیلوی و تجربه هایش

دیوید اگیلوی تجربه ی زیادی در اجرای پروژه های تبلیغاتی داشت.

کار با انجمن خدمات گردشگری انگلستان، پورتوریکو و ایالات متحده ی آمریکا باعث شد به نتیجه گیری های عالی و کاملی برسد که عصاره ی آن ها به این صورت است:

در تبلیغ شهر ها و کشور ها باید تصویر اثرگذاری در ذهن مخاطب نقش ببندند. اگر کار بی ارزشی ارائه دهیم، امکان دارد این حس را القا کند که سفر کردن به آن مکان هم تجربه ی خیلی خوبی نخواهد بود.

یک گردشگر هیچ وقت حاضر نیست کیلومتر ها را طی کند تا به چیزی برسد که در حوالی محل زندگی اش وجود دارد.

مثلا نمی شود فردی را که ساکن کشور سوئیس است، تحریض و ترغیب به دیدن کوهستان کلرادو که 4000 کیلومتر از او فاصله دارد کرد.

نقاط دیدنی منحصر به فردی که در محل وجود دارد را شناسایی کن.

با دیدن تبلیغت باید تصویری در ذهن مخاطب ایجاد شود که به این زودی ها از بین نرود، و چه بهتر که هیچ وقت از خاطرش نرود، چون ممکن است زمانی آن را ببیند که برنامه و هدفی برای سفر کردن نداشته باشد.

پس کاری کن که هر وقت قصد سفر کردن داشت، تبلیغت اولین جرقه را بزند.

معمولا تبلیغ برای سفر های پرهزینه در روزنامه و مجله هایی چاپ می شوند که مخاطبان با سواد تری دارند. پس می توانی از ادبیات کسانی که اهل مطالعه و دانش هستند استفاده کنی و کارت را در لول بالا تری ارائه دهی.

در هر صورت استفاده از کلمه ها و جملات کلیشه ای و آبکی و ایده های تکراری دیگر کسی را ترغیب نمی کند.

بزرگ ترین مشکل برای سفر های خارج از کشور، مشکل هزینه است. باید فکری کرد که مخاطب نتواند فکر دیدن جاذبه های گردشگری و فرهنگی را از سرش بیرون کند.

در مقوله ی سفر هم مردم پیروی از مد را فراموش نمی کنند. برای این که موفق شوید مخاطب را به سمت مقصد مدنظر خود بکشید، با استفاده از آمار و ارقام نشان دهید که خیلی ها همین انتخاب را داشته اند.

مردم در رویا هایشان سفر کردن به مناطق دوردست را در سر می پرورانند. تبلیغت باید کاری کند که رویا ها رنگ حقیقت به خود بگیرند و از قوه به فعل درآیند.

تنها راه حل برای این مسئله این است که به خواننده اطلاعات با ارزشی بدهی. اگر اطلاعات و تصاویر جذاب را ترکیب کنی، واقعا معجزه می کند.

در بخش کلامی تبلیغ، از رمز های محلی و استعاره های ادبی استفاده نکن. مطلبی که برای مردم یک منطقه یا یک کشور قابل درک و آشناست، برای کشور های دیگر نا آشناست و هیچ وقت توانایی برقراری ارتباط با آن را ندارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *